طاقه – فهرست پیمان قاسم خانی اعتماد به نفس

طاقه – فهرست: پیمان قاسم خانی اعتماد به نفس مهران مدیری نویسنده انتخابات برنامه فرهنگ و هنر سینما

گت بلاگز اخبار پزشکی چایخورها چشمان سالم‌تری دارند

مطالعات تازه نشان می‌دهد نوشیدن چای گرم به‌صورت روزانه، احتمال مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 74 درصد کم کردن می‌دهد. 

چایخورها چشمان سالم‌تری دارند

چایخورها چشمان سالم تری دارند

عبارات مهم : زاویه

مطالعات تازه نشان می دهد نوشیدن چای گرم به صورت روزانه، احتمال مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 74 درصد کم کردن می دهد.

به گزارش ایرنا از اسوشیتدپرس، مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد افرادی که به صورت روزانه چای داغ مصرف می کنند، به نسبت افرادی که به چای علاقه ای ندارند، 74 درصد کمتر در معرض بیماری گلوکوم قرار دارند.

چایخورها چشمان سالم‌تری دارند

محققان بلافاصله بعد از این تحقیق اعلام کردند ممکن است این تاثیر به خود چای مربوط نباشد و ناشی از عادت دیگری در طرفداران چای باشد. جهت مثال ممکن است طرفداران چای عادت یا شیوه زندگی خاص ای داشته باشند که احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می دهد. ادامه مطالعات نشان می دهد این تاثیر در چای نعناع، چای یخ (iced tea) و قهوه دیده نشده است و منحصر به چای داغ هست. این پژوهش نیازمند مطالعات بیشتری است تا تاثیر دقیق چای داغ یا شیوه زندگی طرفداران چای را بر سلامت چشم بررسی کند.

عارضه آب سیاه به علت اختلال در جریان خون اعصاب بینایی بوجود می آید و با مرور وقت پیشرفت می کند. این عارضه معمولا با زیاد کردن فشار چشم مرتبط هست. مطالعات نشان می دهد آب سیاه ریشه ژنتیکی دارد و ممکن است تا آخر عمر علامتی نداشته باشد. بر اثر زیاد کردن فشار داخل چشم، اعصاب بینایی انتقال دهنده تصویرهای به مغز آسیب می بینند و بینایی به مرور کم کردن می یابد. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به نابینایی شود. معمولا بیماری درمراحل اولیه بدون علامت و درد هست، بنابراین به افرادی که در خانواده سابقه این بیماری را دارند و افراد میانسال و مسن توصیه می شود به طور دوره ای و حداقل سالی یک بار به وسیله چشم دکتر چکاپ شوند. علاوه بر سابقه خانوادگی، دیابت نیز یکی از مهمترین فاکتورهای خطر این عارضه است.

مطالعات تازه نشان می‌دهد نوشیدن چای گرم به‌صورت روزانه، احتمال مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 74 درصد کم کردن می‌دهد. 

*** چه عواملی باعث بروز گلوکوم می شوند

آب سیاه زمانی اتفاق می افتد که فشار مایع داخل چشم زیاد کردن یابد و این مایع آن طور که باید در چشم گردش ندارد. به طور طبیعی بین قرنیه و عدسی چشم مایعی به نام زلالیه وجود دارد که از مویرگ ها ترشح می شود و تامین کننده مواد غذایی و اکسیژن جهت عدسی و قرنیه است و از طرفی مواد زاید را از طریق خون دفع می کند. زلالیه همراه با زجاجیه فشار درونی چشم را ثابت نگه می دارد و شکل کروی چشم را حفظ می کند. در صورتی که در تصفیه زلالیه اختلالی به وجود آید و مایع به همان سرعتی که ترشح می شود بازجذب نشود، فشار چشم زیاد کردن می یابد و عارضه آب سیاه رخ می دهد. علاوه بر عوامل ارثی، عفونت شدید چشم، مواد شیمیایی، بیماری های التهابی و انسداد عروق خونی داخل چشم نیز از عوامل غیر مرسوم آب سیاه هستند. بیماری آب سیاه معمولا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می دهد؛ ولی ممکن است در یک چشم شدید تر باشد.

** انواع گلوکوم

گلوکوم زاویه باز

این حالت مرسوم ترین نوع بیماریست. در این حالت مکانیسم بازجذب مایع زلالیه کاملا طبیعی هست؛ ولی گردش مایع در چشم طبیعی نیست.

چایخورها چشمان سالم‌تری دارند

گلوکوم زاویه بسته

شیوع این حالت در آسیا زیاد از غرب هست. در این حالت بازجذب مایع چشم به علت باریک بودن بیش از اندازه زاویه عنبیه و قرنیه به درستی صورت نمی گیرد. این حالت علاوه بر آب سیاه، می تواند منجر به دوربینی و آب مروارید شود.

**چه افرادی زیاد در معرض آب سیاه قرار دارند

مطالعات تازه نشان می‌دهد نوشیدن چای گرم به‌صورت روزانه، احتمال مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 74 درصد کم کردن می‌دهد. 

-افراد بالای 40 سال

-بیماران مبتلا به دیابت

افرادی که در خانواده سابقه مبتلا شدن به دیابت دارند

-استفاده از بعضی داروهای استروئیدی مانند پردنیزولون

چایخورها چشمان سالم‌تری دارند

-ضربه ناگهانی به چشم

-افرادی با دید ضعیف

*** مهمترین علایم گلوکوم چیست

-کاهش یا از دست دادن بینایی

-دیدن هاله در اطراف نور متمرکز مانند چراغ

-قرمزی چشم

-چشم درد

-تهوع یا استفراغ

***آمار قابل تامل در مورد آب سیاه

– بر اساس گزارش شرکت جهانی بهداشت، گلوکوم دومین علت مهم نابینایی در دنیا است.

– بر اساس آمار، بیش از 60 میلیون نفر در سراسر دنیا مشکوک به این عارضه هستند.

-گلوکوم زاویه باز مرسوم ترین شکل این بیماریست.

– بیش از سه میلیون نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا هستند که نیمی از آنان از مسئله خود بی اطلاعند.

نتایج این مطالعه در نشریه British Journal of Ophthalmology انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: زاویه | بیماری | مطالعات | مبتلا شدن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz