طاقه – فهرست پیمان قاسم خانی اعتماد به نفس

طاقه – فهرست: پیمان قاسم خانی اعتماد به نفس مهران مدیری نویسنده انتخابات برنامه فرهنگ و هنر سینما

گت بلاگز اخبار اجتماعی قصه گیس‌های بریده

مغازه هایی در خیابان منوچهری موی طبیعی دختران را از١٠٠ و ٢٠٠ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان می خرند 

قصه گیس‌های بریده

قصه گیس های بریده

عبارات مهم : طبیعی

مغازه هایی در خیابان منوچهری موی طبیعی دختران را از١٠٠ و ٢٠٠ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان می خرند

معلق در هوا مانده اند. انگار کسی جانشان را در مشتی گرفته و به مجازات از سقف آویزان کرده. دسته دسته، شاخه شاخه یا از سقف آویزانند یا کنج دیوار، سیر و پر نشسته اند به تماشا.

قصه گیس‌های بریده

به تماشای کسی که بیاید دستی بر آنها بکشد، تکانشان دهد و شاید همین جا، در همان مغازه شلوغ، با چندینه اسکناس، آینده ارزش به آینده دیگری گره بخورد. شاخه شاخه، دسته دسته مو، با هر باز و بسته شدن در، در هم غوطه می خورند، رنگ به رنگ. مشکی پرکلاغی، زیتونی، طلایی، شرابی و قهوه ای روشن و تیره با یک کش سیاه، از هم جدا شده است اند. سقف، پشت همین دسته های مو پنهان شده، دسته های مو که هرکدام قصه ای دارند، قصه دختربچه ها و زنان جوان، با موهای بلند خرمایی و طلایی که به وقت رفتن، یا چشمانشان از اشکی که در آن جوش خورده، برق می زند یا به خنده ای، کش آمده ولی بعد سر همه شان، قیچی، رد زخمش را جا گذاشته.

«این را می بینید، یک میلیون و ٥٠٠ هزار تومان خریدیم. آن یکی ارزان تر هست، حدودا ٣٠٠، ٤٠٠ هزار تومان. آن عقبی هم کوتاه هست، حدود ١٠٠ هزار تومان درمی آید.» موی یک میلیون و ٥٠٠ هزار تومانی بلند است و خرمایی. دختر جوانی که پشت ویترین ایستاده، می گوید که صاحبش، دختری بلندقد بود و مو تا پایین کمرش می آمد، بلند و صاف و خرمایی: «خیلی ها می آیند جهت فروش مو. نمی شود گفت هر روز، ولی کم نیستند فروشندگان مو.»

مغازه هایی در خیابان منوچهری موی طبیعی دختران را از١٠٠ و ٢٠٠ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان می خرند 

در مغازه باز و بسته می شود و موها تکان می خورند، انگار کسی آرامش کوتاهشان را به هم ریخته، نگاه ها به سقف و دیوارها می چرخد و «آیدا» دختر جوان پشت ویترین مغازه، دسته دسته موها را پایین می آورد، جهت مشتری.

موها را کجا کوتاه می کنید؟

همین جا.

فروشندگان مو همین جا می آیند و موهایشان را کوتاه می کنند؟

قصه گیس‌های بریده

بله، ما در مغازه موهایشان را می بینیم، اگر خوب بود و اندازه، قیمت می دهیم، اگر سر قیمت به توافق رسیدیم، همین جا قیچی می زنیم.

چه مویی خوب است؟

مویی که حجمش زیاد باشد و بلند. موخوره نداشته باشد و از رنگ آسیب ندیده باشد. این مو جهت ما خوب است.

مغازه هایی در خیابان منوچهری موی طبیعی دختران را از١٠٠ و ٢٠٠ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان می خرند 

موها را چه می کنید؟

برای اکستنشن استفاده می کنیم.

چوبش را هوا می کند و به سقف می رساند، قلاب روی چوب، به یکی از دسته های مو، گیر می کند و پایین می آید، همان یک میلیون و ٥٠٠ هزار تومانی است.

قصه گیس‌های بریده

خودتان کوتاه می کنید؟

بله.

هنگامی که موهایشان را کوتاه می کنید، ناراحت نمی شوند؟

نه خیلی، آنها با رضایت آمده اند، ولی بین ارزش هستند کسانی که دلشان می گیرد، ولی به هرحال پولش را می گیرند.

قیمت چطور تعیین می شود؟

براساس حجم و اندازه و سلامت مو.

قیمت ها از ١٠٠، ٢٠٠ هزار تومان شروع می شود و به پنج میلیون تومان هم می رسد، گران ترین مویی که تابه حال در این مغازه کنج یکی از پاساژهای خیابان منوچهری پایتخت کشور عزیزمان ایران فروخته شده است و هنوز به یاد مرد جوان مغازه دار مانده، ٥ میلیون تومان بود: «اندازه اش یک متر و ٣٠ سانتی متر بود، نزدیک ٥٠٠گرم.» آیدا ولی حرف جهت گفتن زیاد دارد.

اینها آدم های نیازمندی هستند؟

نه همه شان، ولی بین ارزش نیازمند هم هست، خیلی ها می گویند؛ آیا موهایمان را بریزیم سطل آشغال. ولی خب بین ارزش کسانی بودند که نیاز مالی داشتند. به عنوان نمونه هفته آخر شهریور، چند مشتری داشتیم که موی دخترشان را فروختند تا برایشان کیف و کتاب و دفتر جهت مدرسه بخرند. دختر هم راضی بود، موهایش را فروخت تا فلان کیفی که دیده بود را بخرد یا به عنوان نمونه بیمار سرطانی داشتیم که قرار بود شیمی درمانی کند. آمد و موهایش را فروخت. بعضی از این بیماران هم می آیند تا از موی طبیعی شان، پوستیژ درست کنیم.

موها را قیچی می کنند، بعد ضدعفونی و بعدش هم کراتینه، اگر هم مورد نیاز باشد رنگ می کنند به سلیقه مشتری: «موی کمتر از ٥٠سانت موی کوتاه هست، زیاد مشتریان دنبال موی طبیعی بلند و سالم هستند. ما هم همین ها را می خریم.» در باز و بسته می شود و مشتری که دخترجوانی هست، مژه مصنوعی می خواهد. ریسه ای دو هزار تومان، خارجی اش، ٩ هزار تومان.

این موها را آرایشگاه ها از شما می خرند؟

یا آرایشگاه ها یا خود کسانی که می خواهند اکستنشن کنند. همه دنبال موی طبیعی هستند. ما یوزر خام زیاد داریم که موی رنگ نشده می خواهند.

آیدا رشته دانشگاهی اش روانشناسی است و ١٠سالی می شود در یک مرکز تخصصی اکستنشن کار می کند و حالا دوهفته است به مغازه فروش عمده لوازم آرایشی و مو آمده و خودش از این حجم مشتریان جهت فروش مو، متعجب است: «تصور نمی کردم فروش مو همچین بازاری دارد، اوایل جهت خودم هم جالب بود.»

صاحب مغازه، مرد جوانی هست، سبزه رو با انبوهی مو روی سرش. آیدا می گوید؛ فروشندگان مو، خیلی نیازمند نیستند و صاحب مغازه اعتقاد است که زیاد آنها افرادی هستند که به پول فروش مو نیاز دارند. نیاز از نظر او معنای متفاوتی دارد: «بیشتر جوان هستند، بیست و سه، چهارسالشان است.»

آنها پخش عمده موی طبیعی دارند، درهمین مغازه جهت خرید موی سالم و طبیعی تبلیغ می کنند. در کانال های تلگرامی و اینستاگرام: «مردم تازه فهمیده اند که این کار خودش یک بیزینس هست، می دانند که می تواند منبع درآمد باشد، مادرها فرزند هایشان را می آورند، حتی بر سر قیمت چانه می زنند تا قیمت را اوج ببریم. البته همه هم اینطور نیستند، کسانی بودند که بعد از کوتاه کردن مو، با چشم گریان از مغازه بیرون رفته اند. بعضی هم موهایشان را مغازه ما می فروشند، می روند مغازه کناری، با پولش لوازم آرایش می خرند.» می گوید؛ خرید موی طبیعی خیلی زیاد شده، همه دنبال بیبی هیر هستند، موی بچه. چون سالم است و طبیعی.

بعد باید اکستنشن مو هم زیاد شده است باشد؟

بله خیلی.

چرا؟ چه بلایی سر موی زنان ایرانی آمده؟

باکیفیت ترین مو، موی زنان ایرانی است ولی زنان ایرانی موهایشان را خراب کرده اند بس که رنگ می کنند، با این رنگ ها مو خشک و ناسالم می شود و حتی بلند هم نمی شود.

قیمت ها برایشان از ٥٠ هزار تومان شروع می شود و می رود تا بالای یک میلیون تومان: «زیر ٥٠سانت مو نمی خریم.»

سن فروشنده جهت شما مهم است؟

مهم هست، هرچقدر سن پایین تر باشد، مو سالم تر هست، از زن های باردار هم تمایلی نداریم مو بخریم، چون از نظر هورمونی، شرایط عادی ندارند و مو سخت رنگ باز می کند.

چند مغازه آن طرف تر، پسر جوان دیگری که موهایش را به نحوه عجیبی مدل داده، جلوی مغازه ایستاده و به مشتریان نگاه می کند: «اینها همه موی طبیعی هست، ایرانی نیستندها. ایتالیایی هست. ما موی ایرانی نمی خریم.»

چرا؟

موخوره زیاد دارد، زیر شال و روسری موهایشان خشک شده. کسی هم زیاد موهایشان را نمی خرد.

مرد جوان می گوید، قیمت موی ایرانی با موی ایتالیایی فقط هزارتومان اختلاف دارد، هر دسته موی ایتالیایی جهت اکستنشن ٧٠٠ هزار تومان است و ایرانی اش ٦٠٠ هزار تومان: «موی ایتالیایی گارانتی هم دارد، ببرید خوشتان نیاید، رنگ باز نکرد، می توانید برگردانید، ١٠٠ شاخه رایگان بگیرید.» او می گوید؛ عالی ترین مو، موی ازبکی هست، از ازبکستان می آید: «می گویند ازبکستان جادوگر زیاد دارد، زنانش هم جهت بازکردن طلسم و اینها، زیاد موهایشان را کوتاه می کنند.» آنها در این مغازه مشتری مستقیم فروش مو دارند ولی خودشان کوتاه نمی کنند.

چرا دور بریزم، می فروشمش

فروشنده های مو کم نیستند، آنها را می شود در همین مغازه های فروش اکستنشن پیدا کرد و ردی از آنها هم در سایت های خریدوفروش اینترنتی هست. آن جا که یخچال و ماشین و لوازم دست دوم آگهی کرده اند، گیس های بافته شده است مو را هم می توان پیدا کرد که با پیشنهاد قیمت یا با قیمت های توافقی، دنبال مشتری هستند. «لیلا»، یکی از همین آگهی دهندگان هست. ٢٩سالش است و موی خود و خواهرش را آگهی کرده: «هر دو با هم یک میلیون و ٥٠٠هزار تومان، یکیش مال خودم است ،دیگری مال خواهرم. گیس ها حجمش زیاد هست، مال خودم ٣٠سانت، مال خواهرم ٦٠سانت. ١٥٠گرم می شود. رنگش هم طبیعی است.»

یکی از گیس ها طلایی است و آن یکی خرمایی: «موهایم را پارسال کوتاه کردم، اصلا هم موخوره ندارد.» از هنگامی که موهایش را در یکی از همین سایت ها آگهی کرده، چند نفری با او تماس گرفته اند، ولی قیمت ها پایین است: «من خودم شینیون کار هستم، کار اکستنشن هم انجام می دهم و از مشتریان می خواهم جهت اکستنشن موی طبیعی بیاورند تا خوب رنگ باز کند، معمولا هم خودشان مو را از مغازه ها می خرند و برایمان می آورند.» لیلا می گوید؛ نیاز مالی باعث نشده که موهایش را آگهی کند: «گفتم آیا موها را دور بریزم، بگذار بفروشمش.»

با پول فروش مو می شود کاری کرد

مهتاب زن جوان دیگری است که جهت فروش گیس اش، قیمتی پیشنهاد نکرده، می خواهد آن را با مشتری توافقی بفروشد: «دلیل خاصی نداشتم جهت فروش موهایم، چند وقت پیش کوتاهش کردم، حالا می خواهم بفروشم که جلوی چشمم نباشد.» مهتاب البته فکر پولش را هم کرده: «به هرحال با پولش می شود کاری کرد، نمی دانم چند می خرند، ٥٠٠، ٦٠٠. فقط به من گفته اند نبرم مغازه. آن جا ارزان می خرند.» ٥ سال طول کشید تا موهای مهتاب ٢٠ ساله، ٦٥سانت شد و حالا با وزن ٣٠٠گرم، دنبال مشتری است: «حجم موهایم به اندازه دو تا اکستنشن هست، حتی تا ٨٠٠ هزار تومان هم می ارزد ولی ببرم منوچهری شاید ٣٠٠ هزار تومان از من بخرند.» می گوید؛ هربار اکستنشن ١٥٠شاخه مو می خواهد و موهایش تا ٣٠٠ شاخه جوابگوست. مهتاب هم در کار اکستنشن موست: «موهایم موخوره ندارد، رنگ هم نشده و بالای ٥٠سانت هست، عالی ترین مو جهت اکستنشن.»

٥٠سانت را کمتر از ٥٠٠ هزار تومان نمی فروشم

ملیکا هم سن مهتاب است و موهای مشکی پرکلاغی اش را در یکی از همین سایت ها آگهی کرده: «دیگر از موهایم خسته شده است بودم، می خواستم کوتاهش کنم. نمی خواهم ببینمش.» موهای ملیکا هم ٥٠سانت است و با این که قیمت را توافقی اعلام کرده، ولی می گوید که کمتر از ٥٠٠ هزار تومان نمی فروشد: «چند سال موهایم را بلند کردم بعد رفتم آن را زدم، هنگامی که کوتاهش کردم، فهمیدم می شود آن را فروخت. یکی از دوستانم قبلا این کار را کرده بود. من هم خواستم بفروشم. بعضی ها را می شناسم که هرچند سال یک بار موهایشان را کوتاه می کنند تا بفروشند.»

اخبار اجتماعی – شهروند

واژه های کلیدی: طبیعی | میلیون | ایرانی | کوتاه کردن مو | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz